Atlas.ti Öğreniyorum

Atlas.ti ile nitel veri analizine giriş niteliğinde hazırladığım, 5 videodan oluşan toplam 50 dakikalık video seti aşağıda yer alıyor. Video bölümünün hemen altındaki oynatma listesi butonuna tıklayarak, videolar arasında geçiş yapabilirsiniz. Videoları youtube üzerinden izlemek isterseniz buraya tıklayarak oynatma listesine ulaşabilirsiniz.

Videoları youtube üzerinden ayrı ayrı izlemek için:

Bölüm 1: Giriş
Bölüm 2: Verilerin Aktarılması
Bölüm 3: Veri Kodlama
Bölüm 4: Ağ Görünümü
Bölüm 5: Analiz

Görüş ve önerileriniz için aşağıdaki yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

 

7 thoughts on “Atlas.ti Öğreniyorum

 1. Değerli Eren Bey Merhaba;

  SPSS’te faktör analizini parallel analiz ve map analizi ile birlikte yapmak hakkında bilginiz var mı? Bu konuda SPSS için yazılmış syntax ve videolar var ama ben aynı anda faktör analizi paralel analiz ve Velicer’in map analizini henüz yapmayı başaramadım. Zamanınız olduğunda aşağıdaki linkleri de inceledikten sonra yardımcı olabilirseniz çok çok mutlu olurum.

  Kıymetli çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.

  Saygı ve sevgilerimle

  Hakan BOZ

  https://people.ok.ubc.ca/brioconn/nfactors/nfactors.html syntaxların olduğu sitenin linki
  http://www.youtube.com/watch?v=T908yGVgjPk parallel analiz syntaxını açıklayan video

 2. Merhaba Hakan Bey,

  Belirttiğiniz analiz hakkında bir bilgim yok ne yazık ki. Biraz araştırıp incelemem gerekiyor, ancak şu anki yoğunluğum nedeniyle bunu kısa sürede yapmam mümkün değil gibi. Ayrıca inceledikten sonra analizi başarıyla gerçekleştirebileceğimden emin değilim. Fakat başarıya ulaşırsam sizinle iletişime geçeceğimden emin olabilirsiniz.

  Çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.

  Saygılarımla.

 3. Çok teşekkür ederim.. Cevabınızı bekliyorum. Ayrıca hakikaten başarılı ve faydalı site için çok te

  Değerli Çalışmalarınızda başarılar.

  Hkn

 4. Merhaba Eren Bey,
  Doktora tezim için nitel veri analizi yöntemlerini araştırırken Atlas.ti videolarınızla karşılaştım. Çok teşekkür ederim. Emeğinize sağlık. Bir şey öğrenmek istiyorum. Tezimde epeyce görüşme sorusu var. Oluşan temalarla model oluşturmak istiyorum. Atlas.ti yle bunu yapabilir miyim? İyi çalışmalar.

  1. Merhaba Betül hanım, videoların yardımcı olabilmesine sevindim. Temalarla model oluşturmak için Atlas.ti’daki network menüsünü inceleyebilirsiniz. Orada temalarınız arasındaki ilişkileri görsel olarak belirleyerek modelinizi oluşturabilirsiniz.

 5. Eren bey merhaba proğram hakkında sorum olucak ama görüşme verilerini proğrama yüklediğimizde kod ve temaları kendisi mi bulucak teşekkürler?

  1. Merhaba İlyas Bey,

   Atlas.ti’a verileri yüklediğinizde kod ve temaları sizin belirlemeniz gerekiyor. Ancak tekrar eden belli kalıplar varsa, bunları Atlas.ti’a tanımlayarak otomatik kodlama yapmasını sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.