Hakkında

Öncelikle Ölçme.Net‘e hoş geldiniz.

Ölçme.Net hobi amaçlı olarak ortaya çıktı. Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme alanında doktora eğitimi gördüğümden ve aynı alanda araştırma görevlisi olarak çalıştığımdan, -kısıtlı sayıdaki- bilgimi bir blog üzerinden paylaşmaya karar verdim.

Siteyi blog olarak tasarladığım için, yazılarımda akademik dili pek kullanmayacağım. Sınıfta sunum yapıyor havasından ziyade, sınıf arkadaşlarım ile kantinde sohbet ediyor havasında olmak benim için daha güzel. Umarım bu durumdan rahatsız olmazsınız. Sitenin Kaynaklar bölümünde, benim de faydalandığım, Ölçme ve Değerlendirme alanındaki bilgilerimi borçlu olduğum kitapların listesini görebilirsiniz. Konular hakkında daha detaylı bilgiler almak istiyorsanız o kaynaklara muhakkak bakmanız gerekiyor.

Ne yazık ki Ölçme ve Değerlendirme’ye ait her şeyi bir anda paylaşamayacağım. Dediğim gibi, bu site benim için bir hobi ve site ile boş zamanlarımda ilgileneceğim. Belki yaz sonunda temel içeriğin büyük kısmı tamamlanmış olur.

Eğer öğretmen adayıysanız ve bu siteden KPSS‘ye yönelik soru çözüm teknikleri, örnek sorular, yaprak testler, KPSS hakkında detaylı bilgiler vb. elde etmeyi umuyorsanız, üzülerek söylüyorum ki hayal kırıklığına uğrayacaksınız. Ne yazık ki bu sitede KPSS’ye yönelik hiç bir bilgi yer almayacak. Ama unutmamalısınız ki KPSS’de çıkan soruları yapabilmek için; her gün, dershanelerin dağıttığı yaprak testleri, soru bankalarını çözmek pek bir işe yaramayacaktır. Önemli olan konuların özünü kavrayabilmek. Ayrıca biliyorum ki öğretmen olarak atanacaksınız. Bu yüzden KPSS’ye kafanızı takmamanızı öneririm. Önemli olan, öğretmen olarak atandıktan sonra öğrenciler hakkındaki değerlendirmelerinizi, güvenilir ve geçerli ölçme sonuçlarına dayanarak yapabilmeniz.

Eğer öğretmenseniz: Ölçme ve Değerlendirme’nin öneminin farkına çoktan varmış olduğunuzu düşünüyorum. Kafanıza takılan sorulara yanıtlar arayabilir, sınıf içinde karşılaştığınız güçlükleri ya da kullandığınız yöntemleri benimle ve site ziyaretçileri ile paylaşabilirsiniz. Kaynaklar bölümündeki kitaplardan faydalanarak Ölçme ve Değerlendirme bilginizi tazeleyebilir ve yeni bilgiler edinebilirsiniz.

Eğer Ölçme ve Değerlendirme / Psikometri alanında çalışan bilim insanlarından biriyseniz: Her görüşmemizde bana bu alana daha çok sarılmam için sebepler verdiğiniz için teşekkür ederim. Sitede gördüğünüz tüm yanlışlıkları ve önerilerinizi lütfen bildirin. Gerekirse daha çok okuma yaparak daha doğru bilgiyi sunmaya çalışacağım.

One thought on “Hakkında

  1. sayın hocam böyle bir blog için teşekkür ederim gerçekten çok güzel şeyler. ayrıca ülkemizin sorunu olan bilgi cimriliği düşünüldüğünde böyle şeyler paylaşmanız oldukça kıymetli bir davranış.

    kaloy gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.